7 MARS 2026

KL. 11.30–15.30

VERNISSAGE

Lisa Jonasson – Mörkersyn

UTSTÄLLNING

Vi firar att vårens utställning Mörkersyn med Lisa Jonasson öppnar på Stationen! Under vernissagen blir det mingel, konstnärssamtal och möjlighet att få ett plagg eller annan tygbit screentryckt med ett av konstnärens motiv. Varmt välkomna!

 

PROGRAM

11.30 Stationen öppnar med mingel och tilltugg

12.00–12.30 Live-tryck med Longest Night

13.00 Konstnärssamtal mellan Lisa Jonasson och Simone Frankel

14.00–14.30 Live-tryck med Longest Night

15.30 Stationen stänger för dagen

Om utställningen

Saxen är ett viktigt verktyg i Lisa Jonassons konst. Hennes verk är ofta collage av klippta papperssiluetter, sammanfogade till myllrande världar. I utställningen Mörkersyn på Stationen visas den rörliga installationen En möjlig sommarkänsla, där konstnären har gjort en serie skuggscener på snurrande skivor. I utställningen visas också Jonassons allra senaste verk, utförda i screentryck.

Läs mer

 

Live-tryck med Longest Night

Under vernissagen gästas Stationen av Longest Night från Göteborg som live-trycker på textil under vernissagen. Ta med dig t-shirt, tröja, byxor, tygkasse, jacka, gardin eller annan trasa (i ljus textil) och få ett motiv av konstnären tryckt direkt på ditt föremål!  Longest Night är en screentrycksverkstad och galleri i Kortedala, Göteborg.

ÖPPETTIDER 8/3–6/4

Onsdagar kl. 16.30–19.30

Lördagar 11.30–14.30

Söndagar 11.30–14.30

+ Annandagpåsk 11.30–14.30

Utställningen arrangeras med stöd av Riksförbundet Sveriges Konstföreningar.

OM OSS

STATIONEN I SVENSHÖGEN ÄR EN IDEELL FÖRENING SOM PRODUCERAR, ARRANGERAR OCH PRESENTERAR SAMTIDA KONST OCH KULTUR. VI ÄR BASERADE I STATIONSHUSET I SVENSHÖGEN, 6 MIL NORR OM GÖTEBORG, LÄNGS BOHUSBANAN.

KONTAKT

KONTAKT@STATIONEN.ORG

 

NYHETSBREV

Med stöd från

logotype_color+vgr
VastraGotaland

STATIONEN i Svenshögen  ·  Svenshögen 421  ·  444 97 Svenshögen  ·  kontakt@stationen.org